Burun Estetiği (Rinoplasti)

08.10.2015 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

Burun estetiğinin tıbbi adı Rinoplasti ameliyatıdır. Bunun anlamı ise burunun yeniden biçimlendirilmesi operasyonudur. Estetik operasyonların en özel ve özellikli olanıdır. Teknik olarak önemli düzeyde ve yüksek tecrübe ister. Hekimin sanatsal yaklaşımı ve öngörüsünün en üst düzeyde olması gereken operasyon türüdür denebilir. Burun estetiğinin diğer estetik cerrahi girişimlerinden farklı olmasının nedeni, cerrahın bilgi, beceri ve deneyimine en çok bağlı operasyon olması nedeniyledir.

Burun Estetiği Ameliyatının Hedefi nedir?


Burun estetiği ameliyatında hedef tatmin edici bir burun yapısına ve sağlıklı burun fonksiyonlarına kavuşmaktır. Bu nedenle öncelikle burnun mevcut yapısına bakılır, ardından yüz ile orantısına bakılır ve son olarak da estetik olmak isteyen hastanın ne tür bir burun istediği konuşulur. Bunlardan sonra  eğer bir sorun varsa, burunun nefes alma fonksiyonunu sağlıklı olarak yerine getirmesinin sağlanması üzerinde çalışılır.Burun Estetiği Sadece Burun Küçültme Ameliyatı mıdır?


Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan olan bir burun oluşturmaktır. Her burun estetik ameliyatı burunu küçültmek demek değildir. Eğer burunun uzunluğu ve yüksekliği yüzün diğer oluşumlarıyla oransal olarak küçük ise bu oranı düzeltmek için kıkırdak ve kemik ilaveleri ile burnu büyütücü ve uzatıcı işlemler yapılabilir. Bize göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu ve naturel burunlardır.Burun Estetiği Ameliyatında Neler Yapılmaktadır?


Kliniğimizde :
Burnun boyutlarının küçültülmesi ya da büyütülmesi,
Burunun uzatılması ya da kısaltılması,
Burun ucunun inceltilmesi ya da kalınlaştırılması,
Burun yüksekliğinin artırılması veya azaltılması,
Burun-dudak açısı, burun-alın açısı ve burun-yanak açısının değiştirilmesi
Burun sırtındaki çıkıntıların giderilmesi,
Burundaki kırık ya da çökük alanların tamiri ve şekillendirilmesi gibi bir çok işlem yapılmaktadır.
Eğer ihtiyaç duyulursa aynı seans içinde ya da ihtiyaca göre daha sonra, göz kapağı estetikleri, dudak estetikleri, yanak estetiği, çenealtı ve çeneucu estetiği, kulak estetiği gibi operasyonlar da uygulanmaktadır.
Burunun insan yüzünün tam ortasında en çıkıntılı ve en çok dikkat çeken organ olması nedeniyle küçük hatalar ve asimetriler dahi göze çarpmaktadır. Bu nedenle öncelik daima buruna verilir ve diğer estetik operasyonlar bunu izler.Burun Estetiği Ameliyatlarında Doktor Hasta Görüşmesinin Önemi nedir?


Estetik ameliyatlardan önce, özellikle burun estetiğinden önce hasta, doktor görüşmesi son derece önemlidir. Hastanın beklentilerinin doktor tarafından iyi bilinmesi, bu beklentilerin gerçekçi olup olmadığının anlaşılması ve beklentilerin ne kadarının karşılanacağının karşılıklı olarak konuşulması şarttır. İnsanların burunlarının kemik, kıkırdak ve deri yapısı bakımından farklı özelliklere sahip olmaları nedeni ile ameliyat sonrası oluşacak sonuçta her hastada farklı olacaktır. Burunun deri kıkırdak ve kemik özellikleri oluşacak sonuçta büyük rol oynar. İnce derili, kıkırdak ve kemik şekillendirilmesi gerektiren burunlarda çok iyi sonuçlar elde edilebileceği gibi kalın ve yağlı burun ucu derisi olan zayıf kıkırdaklı burunlarda aynı derecede güzel sonuçlar elde edilemeyebilir. Estetiği bu şekilde etkileyen çok sayıda kişisel faktör vardır.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalıdır?


Rinoplasti burun gelişimi tamamladıktan sonra yapıldığı için genç bayanlarda 16 yaş, erkeklerde ise 17 yaşından itibaren yapılır.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Rinoplasti genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, biz kliniğimizde genel anesteziyi tercih etmekteyiz. Ameliyat burun deliklerinden yapıldığından ameliyat sonunda görünür bir yara izi kalmaz. Geniş burun kanatlarının daraltılması yapılan durumlarda ise burun kanadı kıvrımlarında kalacak şekilde 5-6 mm uzunluğunda kesiler olacaktır. Ancak bu izler tam kıvrım yerinde olduğundan dikkat çekmez.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?


Her insanın burun yapısı ve burun sorunları farklı olduğundan Rinoplasti ameliyatının süresi değişkendir ancak ameliyat ortalama iki saat sürmektedir. Operasyon sonrası burun üzerine koruyucu bir kalıp uygulanmaktadır ve bu kalıp 6-7 gün boyunca tutulmaktadır. Kliniğimizde rinoplasti ameliyatı sonrası burun içine tampon konmaz. Böylece ameliyattan hemen sonra hasta burnundan nefes alabilir ve daha rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirir. Ancak burun orta bölmesinde büyük sorun olan hastalarda, kaza, düşme ya da yaralanma sonucu ortaya çıkan burun hasarlarında ve doğumsal burun sorunlarında ameliyattan sonra tampon uygulanabilmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında burun derisi altına yapılan uzun etkili anestezik (uyuşturucu) sayesinde hastalar ameliyat sonrası hiç ağrı duymamaktadırlar. Ancak ameliyattan sonra özellikle gözaltlarında bir miktar şişme ve morluklar oluşmaktadır. Bunlar ameliyatın ertesi günü en şiş halini aldıktan sonra 5-6 gün içinde tamamen kaybolur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Normal Hayata Dönüş Ne Kadar Sürer?


Burun estetiği sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyattır. Ameliyat sonrası görüntü, ağrı varmış gibi bir his uyandırsa da ameliyat sonrası çoğunlukla ağrı kesiciye bile ihtiyaç duyulmaz. Ameliyatın 6- ya da 7. gününde bandaj açılır ve koruyucu kalıp çıkarılır. Sonra ya yeni bir kalıp konur ya da çoğunlukla kağıt flaster ile koruma bandı oluşturulur. Ameliyattan sonraki 10 ila 11. gün hastaların pek çoğu, ameliyat oldukları anlaşılmayacak şekilde şişlikleri kaybolmuş olarak günlük işlerine dönebilmektedir. Ancak büyük kemerli ve kalın kemikli burunlarda burun üzerindeki şişliklerin inmesi 3-4 haftayı bulabilir. Hastalar fark etmemekle birlikte burun derisindeki ödem (şişlik ve sertlik) aylar içerisinde giderek azalır ve burun daha ince ve güzel görünüm alır.

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?


Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat sırasında ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza ve anestezi uzmanına bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçlar, içinde asetil salisilik asit bulunan ilaçlar burun estetiği ameliyatından bir hafta önce kesilmelidir.
Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.
 
- Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
 
- Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza bilgi verin.
 
- Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın.
 
- Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
 
- Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24 ten sonra hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.
 
- Ameliyat saatinden iki saat önce hastahaneye yatılması gerekli tetkiklerin yapılması(labaratuar ve görüntüleme) ve anestezi doktorunuz tarafından değerlendirme için gereklidir. Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.
-
- Badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce yememeniz faydalı olur. Çünkü bu gıdalar nadiren de olsa kanamayı artırabilmektedir.
 

Ameliyattan Sonra Bakımda Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?


• Burun estetiği ameliyatı sonrası 6 gün uyurken ve dinlenirken baş yüksek pozisyonda (iki yastık) yatılmalıdır.
• En az iki kez  göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morluk ve şişlikleri azaltacaktır.
• Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk çok olmamasına rağmen, takip eden 2. ve 3. günlerde şişlik ve morluk artabilir. Endişeye kapılmayın. Sonrasında bu şikayetleriniz azalacaktır.
• Rinoplasti (Burun estetiği ameliyatı) sonrası ağrı sık rastlanılan bir şikayet değildir. Eğer ağrınız olursa, size verilen reçetedeki ağrı kesiciyi 3 saatte bir alabilirsiniz. Eğer ağrınız yok ise ağrı kesici kullanmayın.
• Eğer burun tamponu kullanılmış ise tampona ait nezle benzeri şikayetler olabilir. Tamponunuz alındıktan sonra bu şikayetiniz geçecektir.
• Burunda tampon 1 – 3 gün kalabilir. Tampon alma ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası beslenme aşağıda tarif edildiği şekilde olmalıdır;
• 4 gün katı, kuru ve sıcak yiyeceklerden sakının.
• Sulu, yumuşak, fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık veya soğuk gıdaları tercih edin.
• İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.
• İki, dört gün burundan kanlı sızma seklinde akıntınız olabilir. Sızıntıyı zaman, zaman dokunma tarzında silebilirsiniz. Silerken zorlamayın, örselemeyin.
• Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakının.
• Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Mümkün olduğunca bandajları korumaya dikkat edin.
• İlk dört gün burun deliklerinde oluşacak kabuklanmayı önlemek için günde 3 – 4 kez kulak temizlik çöpünün pamuklu kısmı oksijenli suya batırılarak burnun içi temizlenebilir. Pamuklu kısımdan fazlasını burna sokmayın.
• Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakının.
• Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyun.
• İlk 4 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyun (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

Bu yazıyı paylaşın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.
Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler