SİLS Cerrahisi

14.10.2015 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.
Teknolojik gelişmelerle birlikte cerrahi ameliyat teknikleri de geliştirilmektedir. Bu gelişmeler ışığında ameliyat teknikleri açık cerrahiden kapalı ameliyatlara evrilmiştir. Kapalı ameliyatlar da daha az ağrılı daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilmek amacıyla daha az travmatik ameliyatlara dönüşmüştür. Tek delikten kapalı ameliyat tekniği(SİLS, single incision laparoscopic surgery) de bu amaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır.

Tek delikten kapalı ameliyat tekniği daha az ağrı, daha iyi kozmetik sonuçlar ve hastanın normal yaşantısına daha erken dönmesini amaçlar. Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında açık ameliyat ile standart kapalı ameliyat tekniği karşılaştırıldığında standart kapalı ameliyat tekniği açık ameliyata nazaran çok fazla avantajlar içerir. Tek kesiden kapalı ameliyat tekniği de standart kapalı ameliyat tekniğine göre daha fazla avantajlar sağlar.

Tek delikten kapalı ameliyat tekniğinde:

1- Ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı (daha az ağrı kesici gereksinimi)

2- Daha iyi kozmetik sonuçlar (ameliyat sonrası 4-6 hafta sonra yara izi fark edilemeyecek düzeyde iyileşir)

3- Daha az yara yeri infeksiyonu

4- Ameliyat sonrası normal hayata dönüş daha kısa sürede olur.Tek delikten kapalı ameliyat tekniği ile karın içi organların ameliyatları yapılabilir:

* Safra kesesi ameliyatları

* Dalak ameliyatları

* Böbrek üstü bezi ameliyatları

* Kadın hastalıkları ameliyatları

* Apandisit gibi acil ameliyatlarBu yazıyı paylaşın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.
Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler