ARGON LAZER

20.11.2015 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

DIABETİK RETINOPATI (ARGON LAZER)

Diabetik retinopati, diabetin gözleri etkileyen bir komplikasyonudur. Sebebi, gözün arka kısmındaki retinayı besleyen damarlardaki bozukluklardır. Bu damarlar sıvı ya da kan sızdırabilir. Fırça şeklinde dayanıksız, yapısı zayıf ve kanamaya müsait kılcal damarlar gelişebilir ve yerel genişlemeler gösterebilir.
Retina, gözün mercekten geçen ışınların odaklandığı kısımdır. Buraya düşen ışık ya da görüntüler optik sinir yoluyla beyne iletilirler. Kan ya da sıvı kaçağı retinada harabiyet, yaptığı zaman görüntüler bulanıklaşır ve görme azalır.

NEDENİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığı vücudun çeşitli yerlerinde kılcal damarlarda hasara neden olmaktadır. Hamilelik, hipertansiyon ve sigara kullanımı gibi durumlar şeker hastalığının retinaya olan zararını arttırmaktadır. Keskin görme noktamız olan makulada ödem oluşmadığı erken dönemde, diabetin gözde yaptığı değişiklikler herhangi bir belirtiye yol açmaz. Bunlar sadece muayenede tespit edilebilirler. Daha ileri seviyelerde, kanama yüzünden görme bulanıklaşır, bazen de tamamen kaybedilir. Bu nedenle altı aylık aralarla düzenli muayene gereklidir.
Diyabete bağlı gelişen körlük dünya da en sık görülen körlük nedenidir.

KİMLERDE DİABETİK RETİNOPATİ RİSKİ YÜKSEKTİR?

Diabetik retinopati, diabeti bulunan herkeste olabilir. En önemli faktör, diabetin süresidir. Süre ne kadar uzunsa diabete bağlı göz hastalığı riski o kadar yüksek olur. Kan şekeri seviyesinin ve kan yağlarının yüksek olması, hipertansiyon ve böbrek hastalığının bulunması diabete bağlı göz bozukluğunu daha da arttırır.

TANI VE TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Göz hekimlerince tam bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Ciddi seviyedeki retinopati bazen hiçbir belirti göstermez ve tedaviye yanıt verebilir. Bu yüzden diabet hastaları, içinde bulundukları riskleri bilmeli ve düzenli olarak gözlerini muayene ettirmelidirler. Muayene sırasında gözbebekleri büyütülür, diabetik retinopatiye ait belirtiler varsa özel bir anjio çekimi yapılır, hastalığının evresi ve tedavi şeması belirlenir.

GÖZ ANJİOGRAFİSİ NEDİR?

Öncelikle hastanın gözbebeği damlalar yardımı ile büyütülür. Daha sonra damardan floresein isimli bir boya maddesi verilir ve gözün retina tabakasının fotoğrafı çekilir. Bunun için fundus kamerası adı verilen özel bir cihaz kullanılır. Hasta bu işlem sırasında acı ya da ağrı hissi duymaz. Bazı hastalarda bulantı hissi oluşabilir. Anjiografi çekildikten hemen sonra hasta evine gidebilir veya işine geri dönebilir. Kalp anjiosundan tamamen farklıdır.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Argon Lazer (Fotokoagulasyon): Yapısı bozuk ve cidarı zayıf olan damarlardaki kanamaları durduran ve halen tedavideki en etkili yöntemdir. Ufak lazer atışlarıyla makula ödemi oluşturan, kanayan damarlar tıkanır. Retinanın dış bölümlerinde de lazer aracılığı ile yeni damar oluşumlarının önlenmesine çalışılır. Bu yöntem ayaktan yapılır ancak bazen gözde ağrıya neden olabilmektedir.


UNUTULMAMALIDIR Kİ!

Diabetik retinopatinin tedavisi, erken teşhisin yanında hastanın diabet tedavisine ve diyetine özen göstermesine de bağlıdır. Çünkü tedavisiz diabete sahip olup 5 yılda iki gözün görmesini tamamen kaybeden hastalar olduğu gibi 25 yıldır diyabetin hiç zarar vermediği hastalar da bulunmaktadır.
Diabetik retinopati, hiçbir belirti vermeden de bulunabilmektedir.

Argon Lazer

Gözdeki renkli dokular tarafından tutulur ve pıhtılaştırıcı etkisi vardır. Argon lazerin en sık kullanıldığı dokulardan biri sinir tabakasıdır. Sinir tabakasındaki yırtıklar, delikler, şeker hastalığına bağlı kanamalar, belli hastalıklarda ortaya çıkan anormal damarlar ve sızıntıya yol açan damarlar argon lazer ile tedavi edilebilir.
Önemli bir körlük nedeni olan göz tansiyonunun belli formlarında göz içi sıvısının gözü terk ettiği bölgeye veya renkli tabakaya argon lazer uygulanarak tedavi yapılabilir.

RETİNA DEKOLMANI TEDAVİSİ (ARGON LAZER)

Yırtık veya delikler, retinada dekolmanı (sinir tabakasının yapıştığı yerden ayrılması) gelişmemişse argon lazerle tedavi edilirler. İleride yırtık oluşturabilecek bazı ince ve yapısı bozulmuş sahalar lazer ile kontrol altına alınabilir.
Argon lazerle yırtık ve dejenere saha tamiri ağrısız bir işlemdir. Bir damla ile göz uyuşturulur. Daha sonra mercekler yardımıyla hasta oturur durumdayken, muayene mikroskobuyla yırtık, delik ve dejenere sahaların etrafı 2-3 sıra lazer ile çepeçevre kapatılır. Argon lazer uygulandığı bölgede bir yanık oluşturarak, retina sinir tabakasını altındaki pigment tabakasına yapıştırır ve böylece içinden sıvı sızması önlenir. Lazer tedavisi o an problemli olan bölge için yapılmış olur. Günün birinde aynı gözün başka bir bölgesinde de yırtıklar oluşursa yine göz içi dekolman tehlikesiyle karşılaşabilir. Bu yüzden retinasında problem çıkmış hastalar periyodik göz dibi muayenesinden geçirilirler. Retina dekolmanı gelişen hastalarda tek tedavi cerrahi müdahaledir.
 Retina yırtıklarında dekolman gelişmemişse argon lazer kullanılır. Yırtığın çevresi ağrısız bir işlemle onarılır. Göz damla ile uyuşturulur. Daha sonra mercekler yardımıyla hasta oturur durumdayken, muayene mikroskobuyla yırtık, delik ve hasarlı alanın etrafı 2-3 sıra lazer ile çepeçevre kapatılır.
Argon lazer uygulandığı bölgede bir yanık oluşturarak, retina sinir tabakasını altındaki pigment tabakasına yapıştırır ve böylece yırtığın çevresine sıvı sızıp retinanın yerinden ayrılması önlenir.

Argon Laser Tedavisi

Argon laser tedavisi için hasta, normal muayene koltuğuna oturtulur. Hastanın uyutulması ya da iğne yapılması gerekmez. Laser ışığı ile anormal damarlara kaynak yapılır. Tedavi birkaç seansta tamamlanır ve her bir seans 10–15 dakika sürer.

Bu yazıyı paylaşın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.
Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler