LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ AMELİYATI

07.12.2015 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

Ülkemizde sadece belirli merkezlerde yapılabilen Laparoskopik Nefrektomi (Böbreğin Kapalı Yöntemle Çıkarılması) operasyonu Afyonkarahisar ÖZEL FUAR HASTANESİ’nde Op. Dr. Cemal Selçuk ERTAŞ tarafından başarı ile gerçekleştirildi.

 

Op. Dr. Cemal Selçuk ERTAŞ yaptığı açıklamada ''LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ adı verilen açık ameliyat olmadan kapalı yöntemle karında sadece 3-4 delik açılarak küçülmüş fonksiyonu olmayan böbreğin alınmasını başarılı bir operasyonla gerçekleştirdik. Genç hastamız uzun süredir devam eden sağ yan ağrısı nedeniyle farklı merkezlere başvurmuş ancak şikayeti bir çözüme kavuşturulmamıştı. Bize başvurduğunda şiddetli ağrıları devam ediyordu. Yapılan muayene ve tetkiklerinde sağ böbreğin ileri derecede küçüldüğü ve fonksiyon göstermediği tespit edildi. Bunun üzerine böbreğin alınması planlandı. Hastamızın oldukça genç olması (yaş 18) sebebiyle açık ameliyatın kendisine getireceği yüklerde düşünülerek günlük yaşantısına daha çabuk dönebilmesi ve yaşam kalitesini artırabilmesi için böbreğin Laparoskopik olarak alınması planlandı. Operasyon 4 kişilik bir ekip ve Op. Dr. Mustafa Sami BOSTAN'ın desteği ile de başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.'' dedi.

 

Op. Dr. Cemal Selçuk ERTAŞ, kapalı yöntemle sadece belirli merkezlerde yapılabilen bu ameliyatın Afyonkarahisar ÖZEL FUAR HASTANESİ'nde yapılmış olmasının gurur verici olduğunu belirtti.

 

Bizde kendisi ve ekibine teşekkür ediyor, gurur verici yeni başarılara imza atmasını temenni ediyoruz. 

 

Laparoskopik Nefrektomi Kimlere Uygulanıyor?                                                          

Normal şartlarda açık nefrektomi olacak tüm hastalara, kapalı nefrektomi ameliyatı uygulanabiliyor. Nadir durumlarda kapalı olarak başlanan ameliyat açık ameliyata döndürülebiliyor.

Laparoskopik Nefrektomide Cerrahi Ne Kadar Sürmektedir?

Cerrahi süre yaklaşık 2-3 saat iken, özellikle basit nefrektomide bu süre 45 dakikaya kadar iner diğer taraftan böbrek etrafına yapışık ve büyük kanserlerde bu süre 4 saate kadar uzayabilmektedir. Tümörler büyük olsa bile genelde hasta ameliyattan sonraki 1. ya da 2. gün evine gönderilmektedir.

Laparoskopik Yöntemin Avantajları                                                                      

Küçük kesi uygulandığından hasta ameliyat sonrası az ağrı çekiyor, yara problemi oluşma ihtimali zayıflıyor ve estetik olarak sıkıntı vermiyor. Yaşam kalitesini de ileriye yönelik artırıyor.

Laparoskopik verici nefrektomi, canlı verici olma isteğini kolaylaştırıyor.

Hasta, ameliyat sonrası daha az analjezik (ağrı kesici) ilaca gereksinim duyuyor, hastaneden daha erken taburcu oluyor ve günlük yaşama daha erken dönüyor.

Eskiden kullanılan açık yöntemde hastalarda ameliyat sonrası görülen ameliyat yerinde fıtıklaşma, hissizlik, yara enfeksiyonu, akciğerlerde hava birikmesi gibi yan etkiler bu teknikte çok düşük oranlarda görülüyor.

Ameliyatların daha riskli olduğu şişman hastalarda ameliyat sonrası oluşabilen yara enfeksiyonu, ağrıya bağlı olarak yetersiz soluk alıp-verme gibi yan etkiler daha az görülüyor.

Sadece vücuda açılan iki delik ve böbreği çıkarmak için yapılan küçük bir kesiden gerçekleştirilen bu operasyon kozmetik açıdan daha iyi sonuç veriyor. Dikişler gizli ve estetik dikişler olduğundan, ameliyat sonrası bu dikişlerin alınması gerekmiyor.

Ameliyat akşamı gezmeye, su içmeye başlayan vericiler, ertesi sabah yemeklerini yiyebiliyor ve duş alabiliyorlar.

Hastalar ameliyatın ertesi günü eve gidebiliyor. Operasyondan 1 hafta sonra araba kullanabiliyor, 3 hafta sonra normal yaşama ve işlerine dönebiliyorlar.

Laparoskopik ameliyatlarda kan kaybı daha azdır; bu nedenle ameliyatta kan veya kan ürünü alma gereksinimi ve ameliyat sonrası halsizlik daha azdır.

Bu yazıyı paylaşın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.
Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler