Poliklinikler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezimizde uzman hekimin kontrolünde kişinin yaşam kalitesinin arttırılması için, görevli ilaç tedavileri yada enjeksiyon tedavileri yapılır. Hastaya hastalığı ile ilgili eğitim verilir, terapötik egzersizleri düzenlenir. Eğer hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınması uygun ise tedavi programı hazırlanır. Merkezimizde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri genel başlıklar olarak elektroterapiler, terapötik egzersizler, soğuk-sıcak tedavi uygulamaları, parafin uygulamaları, traksiyon ve masaj uygulamaları ile manuel terapilerdir. Eğer hastalığınız operasyonu gerektiren bir durumda ise ilgili cerraha gönderir ve operasyon sonrası rehabilitasyonunuz düzenlenir.

FİZİK TEDAVİ NEDİR ?

Başlıca hareket sistemini ilgilendiren hastalıklarda, vücudun dışından uygulanan ancak eklem ve yumuşak dokuları etkileyebilen aletlerle tedavi etme yöntemi olarak tanımlanır. Fizik tedavinin amacı kişinin günlük yaşamını etkileyen romatizma gibi hastalıklar veya kaza sonucunda günlük yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan vücut fonksiyonlarının kaybolması veya azalması halinde, hastayı fizik tedavi, egzersiz tedavisi, eğitim ve diğer tedavi tekniklerini kullanarak mümkün olan en fonksiyonel düzeye getirmektir. Bu anlamda fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanın tedavisinde bir bütün olarak düşünülmektedir.

REHABİLİTASYON NEDİR ?

Kişinin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş veya sınırlanmış olan fonksiyonel kapasitesini belirleyerek tedavi edilmesi, psikolojik, sosyal ve mesleki açılardan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır.

MERKEZİMİZDEKİ UYGULAMALAR

1-Nörolojik rehabilitasyon :

– İnme (felç) rehabilitasyonu
– Yüz felci rehabilitasyonu
– Sinir zedelenmeleri için stimülasyon ve egzersizler
– El ve ayak uyuşmaları (nöropatiler)

2-Ortopedik rehabilitasyon :

– Kırık-çıkık sonrası rehabilitasyonu
– Ortopedik operasyonlar sonrası rehabilitasyonu (protez ameliyatları sonrası)
– Skolyoz (omurga eğrilikleri) rehabilitasyonu
– Spor yaralanmaları rehabilitasyonu
– Menisküs yaralanmaları, bağ yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları rehabilitasyonu

3-Romatizmal ve metabolik hastalıkların rehabilitasyonu

– Omuz-diz-kalça-el eklemleri, omurganın romatizmal hastalıklarının rehabilitasyonu
– İltihaplı-iltihapsız eklem romatizmaları (romatoidartrit, ankilozan spondilit) rehabilitasyonu
– Kas romatizmaları (fibromiyalji) rehabilitasyonu
– Eklem kireçlenmeleri (osteoartritler) rehabilitasyonu
– Bel-boyun ağrıları ve bel-boyun fıtıklarının ameliyatsız tedavi dönemindeki rehabilitasyonu
– Kol-dirsek-el ve bilek ağrıları (sinir sıkışmaları, tenisci dirseği ve golfçü tendinitlerinde)
– Kemik erimesi (osteoporoz) hastalıklarının rehabilitasyonu

FİZİK TEDAVİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

    Fizik tedavi seanslar halinde yapılır. Toplam 15-30 seans uygulanır. Bazı durumlarda 1-5 seansta rahatlama olur. Rehabilitasyon ise daha uzun bir süreçtir. Aylar veya yıllarca dönem dönem  tekrar  tedavileri uygulanır. Fizik tedavi gören bir hastada eklem kısıtlılığı mevcut ise fizyoterapistin uyguladığı bazı hareketlerde ağrı olabilir. Fakat bu ağrı kısa bir süre sonra geçer. Fizik tedavi sadece ağrı tedavisinde değil, kas mekanizmasının düzeltilmesinde de uygulanır.Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler