• Randevu ve Bilgi için: 0272 223 44 44
  • info@fuarhastanesi.com

CROHN HASTALIĞINA DİKKAT

CROHN HASTALIĞINA DİKKAT
Yayın Tarihi : 20.04.2024
Güncelleme Tarihi : 20.04.2024
Güncelleyen: Nuray TAN

CROHN HASTALIĞINA DİKKAT!

Crohn hastalığının dünya genelindeki görülme oranı son yıllarda belirgin bir artış göstermektedir.

Yard. Doç. İsmail Uygan, Crohn hastalığının artan prevalansıyla ilgili olarak çeşitli faktörlerin rol oynadığını belirtti. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve stres gibi etkenler bulunabilir. Bununla birlikte, kesin neden hala tam olarak belirlenmemiştir.

Hastalığın belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, yorgunluk ve ateş bulunabilir. Uygun tanı ve tedavi olmadığında Crohn hastalığı ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle erken tanı ve etkili tedavi önemlidir.

Yard. Doç. İsmail Uygan, Crohn hastalarının yaşam kalitesini artırmak ve komplikasyonları önlemek için düzenli tıbbi takip, uygun tedavi ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemeleri gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte, hastaların destekleyici bir sağlık ekibine erişiminin bilgilendirme konusunda önemli bir rol oynadığını da belirtti.

Crohn hastalığıyla ilgili toplumun genel bilinç düzeyini artırmak ve hastalığın etkilerini azaltmaya yönelik bilinçli bir yaklaşımı teşvik etmek, hastaların yaşam kalitesini artırabilir ve hastalıkla başa çıkmalarını kolaylaştırabilir.