• Randevu ve Bilgi için: 0272 223 44 44
  • info@fuarhastanesi.com

Açık Cerrahiye Hayır!

Açık Cerrahiye Hayır!

Özel Fuar Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Acar Tarafından Safra Kesesi Ameliyatı Laparoskopi (Kapalı Yöntem) ile yapılmıştır.

Daha önce bağırsak kanseri nedeniyle  birkaç kez ameliyat olmuş ve ışın tedavisi görmüş hasta safra kesesi ameliyatı için başvurdu.Ameliyatta karın içerisinde çok ileri düzey yapışıklıklar mevcuttu. Uzun uğraşlar sonucunda, açık cerrahiye geçmeden ameliyat laparoskopi (kapalı ameliyat) ile başarıyla tamamlandı.Hasta ameliyat sonrası aynı gün şifa ile taburcu oldu.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, gelişen çeşitli hastalıkların tanı ya da tedavisi sürecinde karın bölgesindeki organları incelemek için kullanılan cerrahi bir teşhis prosedürüdür. Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopi, batın içerisine küçük kesiler ile girilerek bir kamera ve cerrahi enstrümanlarla yapılan bir cerrahi yöntemdir.

Laparoskopi sırasında karın bölgesindeki organlara bakmak için laparoskop adı verilen bir alet kullanır. Laparoskop; önünde yüksek yoğunluklu bir ışık ve yüksek çözünürlüklü bir kamera bulunan uzun, ince bir tüptür. Alet, karın duvarındaki bir kesiden karın bölgesine sokulur. Kamera ilerledikçe elde ettiği görüntüleri bir video monitörüne gönderir ve doktorun vücudun içini açık ameliyat olmadan gerçek zamanlı olarak görmesini sağlar. Bu işlem sırasında gerekli olduğu takdirde biyopsi örneği alınması da mümkündür.