• Randevu ve Bilgi için: 0272 223 44 44
  • info@fuarhastanesi.com

ULTRAVİYOLE IŞINLAR KIŞIN BİLE GÖZLERİNİZE ZARAR VEREBİLİR!

ULTRAVİYOLE IŞINLAR KIŞIN BİLE GÖZLERİNİZE ZARAR VEREBİLİR!
Yayın Tarihi :12.01.2023

Bitiş Tarihi   :05.01.2028

Özel  Fuar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zübeyde AYDIN BAŞEKİM, ultraviyole ışınlarının kışın bile insanların gözüne zarar verebileceğini  vurguladı.

Kış aylarında kardan yansıyan ultraviyole ışınları gözlerinize zarar verebilir. Ultraviyole ışını, gözün birçok bölümüne etki eder. Güneş ışınları, insan gözünün algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yayar. Ağrılı kornea hasarı (fotokeratit) dışında, pterjium (göze et yürümesi), cilt kanseri, gözün ön yüzey (kornea ve konjonktiva) tümörleri katarakt ve makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) riskini de artırır.  Güneş ışığının en yoğun olduğu yaz ayları dışında, kar yağışının olduğu kış aylarında da yansıyan ışın sebebiyle göz ve çevre dokularda ultraviyole hasarı oluşabilir.

Güneş / Kar Gözlüğünde Olması Gereken Özellikler

Gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve gözümüze uygun olması gerekir. Kaliteli bir güneş gözlüğünde camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole (UV) ışınlarını engelleyip engellemediği önem taşımaktadır. Güneş gözlüklerinin mutlaka UV ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Normalde her gözlük camı ultraviyole ışınları değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili UV blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekmektedir. Güneş gözlüklerinin ışını bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle ifade edilmektedir. Özellikle yazın deniz kenarında ve kışın kayak yaparken minimum UV400 korumalı gözlüklerin kullanılması gerekir. Bunun dışında:

• CE (Conformité  Européne) Belgesi Olmalı

• Işın Emilim Oranı Uygun Olmalı

• Her Pahalı Gözlük, Kaliteli Gözlük Değildir

• Gözlüğün Aynalı Veya Polarize Camlı Olması Ekstra Koruma Sağlamaz!

• Sahte Güneş Gözlüğü Takmaktansa, Hiç Takmamak Daha İyidir! (Taç olarak kullanabilirsiniz J) HABER:NURAY TAN